Харківський ляльковий театр: перлина, яку Ви пропустили

Театр – найдавніше з мистецтв, сьогодні переживає не найкращі часи. Програючи в технічних перегонах кіно, він з кожним роком стає все більш нішевою розвагою. Але якщо опустити скорботу по славетним минулим дням, то можна помітити тенденцію «нішевості» і в самому театрі. Таким недооціненим, буквально прихованим в усіх перед очима велетнем, став жанр лялькових п’єс. Для постановки настільки складних творів необхідні специфічні умови як акустичні, так і технічні. Найяскравішим представником закладів, що ставлять настільки складні п’єси можна назвати Харківський державний академічний театр ляльок ім. В.А. Афанасьєва. Сьогодні поговоримо саме про нього. Далі на kharkov-trend.

Велетень, прихований в усіх перед очима

Центр Харкова у містян асоціюється з одним – «Бекетівською архітектурою». На підсвідомому рівні, при слові Харків, ми уявляємо центральні вулиці, бруківку, що стукає під колесами автівок, елегантний орнамент на широких, але охайних колонах. Сьогодні місто усіма силами намагається зберегти історичне надбання, охайно вбудовуючи у архітектуру 19-го століття постмодерністські будівлі. Щоправда, незважаючи на намагання оновити місто зі збереженням його класичного обличчя, далеко не всім харків’янам приходять до смаку нововведення.

У гонці з часом, питання «що було раніше?» змінюється на «а що буде далі?». У суперечках про збереження самобутності центру, нерідко забувають про одне, вкрай вдале оновлення. А саме про Харківський ляльковий театр.

Відчинений у 1939-у, він був охайно вписаний у архітектурний ансамбль центру міста. Хоча при детальному вивченні інший фасон й видасть у ньому елементи модернізму (менш вигадливий орнамент та суворий вигляд), будівля театру у основних елементах відтворює стиль Бекетова, що дозволило зберегти обличчя Харкова. 

Нехай вас не бентежать його скромні розміри. Поступаючись площею таким гігантам як театри ім. Т.Г. Шевченка та О.С. Пушкіна, Ляльковий театр ім. В.А.Афанасьєва компенсує нестачу місць у залі затишком та акустикою. Розмір будівлі обумовлений специфікою, адже на відміну від класичних, лялькові п’єси куди більш вимогливі до гри голосом, адже глядач частіше не бачить акторів, а спостерігає за дійством маріонеток.

Харківський державний академічний театр ляльок ім. В.А.Афанасьєва, незважаючи на свою непомітність, можна сміливо називати велетнем, адже його культурну роль як у житті міста, так і країни переоцінити неможливо. Інноваційний формат п’єс, збереження класичних ідей творів та їх обережна адаптація задля сучасного глядача – це лише невелика частина творчої значущості театру.

Окрім самих п’єс, про які ми поговоримо згодом, всередині будівлі (на другому поверсі) Ви можете знайти тематичний музей. Там вас зустріне найбільша в Україні колекція ляльок.

Але говорячи про театр, не можна не згадати про його репертуар.

Що цікавого показують у театрі?

Репертуар театру варіюється від дитячих постановок, до класичних, дорослих сюжетів. Кожен твір адаптований, подекуди переформатований під специфіку театру. Окрім додавання ляльок, у п’єсах часто з’являються елементи, що змінюють наратив. Наприклад: «Гамлет» У.Шекспіра постає перед глядачам не у звичному для нас образі 16-го століття, а у набагато більш сучасному. З історії про кохання, зраду в антуражі раннього Ренесансу, він перетворився на похмуру, подекуди психоделічну п’єсу, з ще більшим акцентом на внутрішній світ персонажів.

Але не можна не відзначити збереження оригінального сюжету. В епоху постанов «за мотивами» потрапити на класичний твір з мінімальними сюжетними зміни – це можна порівняти з келихом води посеред пустелі.

У театрі також ставлять такі твори як «Вишневий сад» та «Майстер та Маргарита», «Діти райка» та т.д. Якщо ви сумуєте за класичним виглядом вищезгаданих п’єс, однозначно рекомендуємо Вам придбати квиток.

Заслуговують на увагу і дитячі п’єси. Вже не перший десяток років, у театрі проводять дитячі свята, новорічні вистави та інші постанови для юних харків’ян. Окрім заходів, на афіші ви можете знайти адаптації казок. Класичні п’єси «Айболіт», «Білосніжка та Сім гномів», «Вовк і семеро козенят» та багато інших. Слід зазначити обережність та увагу, з якою до вистав підходять режисери – приємне світло, грамотно підібрана музика, приємна гра акторів та харизматичні голоси. 

Якщо вам здалося, що у Харкові ви вже все побачили, подивилися, але ще жодного разу не були у ляльковому театрі – рекомендуємо Вам спробувати. А придбати квитки ви зможете на офіційному сайті! І головне, ніколи не думайте, що ви встигли дізнатися про наше місто усе. Харків завжди вмів дивувати.

Comments

.,.,.,.