Історія Харківського національного академічного театру опери і балету ім. М. В. Лисенка

Одним із найстаріших українських музичних театрів є Харківський національний академічний театр опери і балету ім. М. В. Лисенка. На його сцені відбувалися неперевершені виступи майстрів українського та світового значення. Далі на kharkov-trend.in.ua.

Поява музичного театру в Харкові

Історія музичного театру у Харкові починається з 1780 року. Тоді у місті часто можна було відвідати антрепризу – особлива форма театральної справи, де організатором був приватний підприємець, який набирав акторів конкретно для певної вистави. Здебільшого антрепризи не мали постійного місця для вистав, актори були вільними від встановлених стандартів, могли проявляти свою індивідуальність, проявляти увесь творчий потенціал та імпровізувати. Тоді у Харкові гастролювала велика кількість приватних оперних труп з різних країн, у тому числі й з Італії.

А вже у 1880 році у Харкові утвердилась постійна оперна антреприза, на базі якої у 1925 році створили Українська Державна Столична Опера.

11 балетів і 34 опери були виконані на сцені театру до 1934 року. У цьому ж році у під час виступу балетмейстер В. Литвиненка вперше поєднав класичний танок з українським.

Після звільнення від німецької окупації в 1944 році театр назвали на честь видатного українського композитора Миколи Лисенка. Так було вирішено надовго зберегти пам’ять автора неперевершених опер “Різдвяна ніч”, “Тарас Бульба”, “Утоплена”, які вперше були поставлені саме на харківській сцені.

Понад 100 років театр знаходився на вул, Римарській, 21, на місці Комерційного клубу, зараз цій в будівлі розташована Харківська філармонія. 

Будівництво нової споруди для Харківського театру

Будівля Харківського театру потребувала негайного ремонту. Наприкінці 60-х років XX ст. споруду було визнано аварійною. Тому було вирішено побудувати нове приміщення для оперного театру, обрали місце – вул. Сумська, 21, на площі фонтанів.

Проєкт споруди Харківського театру був створений київськими архітекторами, який спочатку планували втілити в життя у Києві. Однак згодом цей проєкт став основою для будівництва харківського театру. Ще на початку XX ст. український архітектор Олексій Бекетов створив кілька проєктів будівлі для оперного театру. Проте їх так і не вдалось реалізувати через Першу світову війну та революції.

Понад 21 рік будували споруду для Харківського національного академічного театру опери і балету. Цікаво, що будівництво планували завершити за 5 років, хотіли відкрити театр до 30-річчя від Дня Перемоги. Позаяк коштів катастрофічно не вистачало, будівництво заморозили. Варто зазначити, що реальна вартість театру перевищувала у 4 рази заздалегідь сплановані розрахунки.

У роки незалежності у театрі виконувалось більш як 60 балетів та опер. Найвизначніші з них – “Тарас Бульба”, “Наталка-Полтавка” Миколи Лисенка, “Запорожець за Дунаєм” Гулака-Артемовського. Також були представлені 6 опер італійського композитора Джузеппе Верді.

Зважаючи на величезний внесок Харківського театру в національне духовне відродження України, у 2010 році він отримав статус національного академічного театру.

У 2020 році Харківський театр і СхідOPERA отримав український театральний “Оскар”. На Всеукраїнському театральному фестивалі “Гра”, вистава “Любов до трьох апельсинів” була визнана найкращою серед інших. Таким чином, на щорічному театральному конкурсі , який визначає найкращі вистави минулого календарного року в Україні, Харківський театр був визнаний переможцем у номінації “Краща музична вистава в жанрі опери, оперети та мюзиклу”. Національний союз театральних діячів став засновником та організатором премії.

Comments

.,.,.,.